• 24/7 Online
  • +90 (551) 059 24 24 info@ritsahealthcare.com
  • Follow Us

İLİK VE ORGAN NAKLİ

İLİK
Ücretsiz fiyat teklifi alın veya tıbbi durumunuz hakkında başka bir soru sorun.

İLİK (KEMİK İLİĞİ) NEDİR?

Kemik boşluklarını dolduran, yumuşak, damardan zengin doku. İlik; yağ, su, alyuvarlar ve akyuvarlar ihtiva eder. Bazı kemiklerde ise tamamına yakını yağdan meydana gelen “sarı ilik” bulunur. “Kırmızı kemik iliği”, kan hücrelerinin yapımında görevlidir.

Sarı ilik uzun kemiklerin boşluklarında bulunur. Kan kanserlerinde (lösemilerde) habis karakter kazanmış kan hücreleri sarı iliği de işgal ederek orada ürerler. Böylece ilik kırmızı ilik görünüşü kazanır.

Kemik iliği nakli / Kök hücre transplantasyonu

İnsan organizmasında kan yapımından sorumlu hücreler kemik iliğindeki kök hücrelerdir. Bu son derece özel fonksiyonlara sahip hücrelerin nakline genel olarak “kemik iliği nakli” veya “kök hücre transplantasyonu” denir. Kemik iliği nakli, hastanın kendi kök hücrelerinden yapılırsa buna “otolog nakil”, aile üyeleri veya akraba dışı doku uyumu olan vericilerden yapılırsa “allojenik nakil” ismi verilir. Kemik iliği naklinde esnasında nakledilen, kanın kök hücresidir.

Yeterli çalışmayan, kötü çalışan kemik iliğin yerine sağlam kök hücrelerin nakledilmesi (Kemik iliği yetmezliği, aplastik anemi, yaşlılarda görülen bir çeşit kemik iliği yetmezliği olan MDS gibi hastalıklar ve benzeri durumlar).

Organ nakli nedir? Hangi organ ve dokuların nakli yapılmaktadır?

Organ nakli, tedavisi tıbben mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak  derecede hasar gören organların yerine, canlı ya da beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden alınan sağlıklı organın nakledilmesine denilmektedir.

Karaciğer, kalp, böbrek, akciğer ve pankreas, ince barsak nakilleri ve ayrıca; kan, kemik iliği, kalp kapağı, kornea, kemik iliği, kas dokusu, tendon, yüz ve saçlı deri, Ekstremite (kol, bacak),üst solunum, alt sindirim yolları, uterus, kıkırdak, deri, kemik ve pankreasın insülin salgılayan hücrelerin nakli başarılı şekilde yapılabilmektedir.

Chat with us on WhatsApp